Brez električne energije je danes življenje skoraj nemogoče, vsaj s takim načinom in tempom kot ga poznamo. Električna energija nam je zelo olajšala življenje in hkrati pripomogla k hitrejšemu razvoju naše družbe. Postala je tržno blago, ki se zelo dobro prodaja.
Zaenkrat so še družbe, ki proizvajajo električno energijo v lasti držav, v večini primerov. Se pa že pojavljajo proizvajalci v zasebni lasti. V takih primerih pa mora država poskrbeti, da so cene električne energije konstantne in normalne, torej dostopne vsem. Uvedene so tudi tako imenovane tarife električne energije, ki določajo ceno električne energije za posamezna področja. Tako tarife električne energije določajo različne cene električne energije glede na čas porabe in pa glede na odjemalca električne energije. Glede na čas poznamo dnevne in nočne tarife električne energije. Dnevna tarifa je dražja od nočne oziroma nedeljske in praznične. To vzpodbuja prebivalce in odjemalce, da porabljajo električno energijo prav v tem času, recimo samo en tak primer je pranje perila v pralnem stroju. Sedanji pralni stroji so že toliko izpopolnjeni, da lahko brez težav opravljajo svoje delo tudi ponoči, skoraj neslišni so. To je sam en tak praktičen primer, jih je pa še kar nekaj takšnih. Glede na odjemalce pa poznamo gospodinjstva in pa gospodarske subjekte, tukaj pa se tarife električne energije zelo razlikujejo. Gospodarstvo ima dražjo tarifo električne energije kot gospodinjstva, saj so izredno veliki porabniki električne energije, pa še to v večini primerov v dnevnem času.
Ob vikendih in praznikih so navadno zaprti in je posledično tudi poraba električne energije nižja. Zato so posledično uvedene tarife električne energije za gospodinjstva, da bi porabljali električno energijo takrat, ko jo je na pretek, da se poraba električne energije skoraj enakomerno porazdeli na vse dni v tednu in na vse ure v dnevu. Cilj gospodinjstev pa je tudi, da je strošek porabljene električne energije čim manjši.